Jak to w rodzeństwie, czyli dlaczego dzieci się kłócą?
Opublikowany przez:
Mela134
Płacz, wrzask, wzajemne szarpanie. Konflikty w rodzeństwie są nieuniknione. Im mniejsza wiekowa różnica pomiędzy dziećmi, tym więcej okazji do awantur. Nie masz się czego obawiać. Kłócenie się dzieci to rzecz normalna, która ma swoje zalety. Dzieci podczas konfliktów uczą się negocjacji, zawierania kompromisów oraz rozwiązywania problemów.
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
Powinnaś wiedzieć, co jest powodem kłótni i uczyć dzieci od najmłodszych lat spokojnego rozwiązywania konfliktów. Z pewnością zaowocuje to w przyszłości. Wzajemna więź rodzeństwa wzmocni się i będą one dla siebie wsparciem w dorosłym życiu. Nauczą się również budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi.
Kłótnie w rodzeństwie
Od ciebie zależy jednak w dużej mierze, jaka będzie intensywność kłótni oraz efekt. Dzięki twojej mądrej postawie dziecko nauczy się wyrażać uczucia i nauczy się radzić sobie w trudnych sytuacjach. Co powinnaś robić, by ograniczyć kłótnie w rodzeństwie?
- Nie pokazuj, że sposobem na rozwiązywanie problemów jest kłótnia czy rękoczyny. Dzieci naśladują rodziców. Jeśli widzą, że rodzice w taki sposób rozwiązują konflikty pomiędzy sobą, duże prawdopodobieństwo, że same tak będą postępować.
- Nie faworyzuj i nie porównuj. Dajesz wtedy powody do zazdrości. Dziecko chce być kimś ważnym i wyjątkowym dla rodzica. Jeśli słyszy ciągłe chwalenie brata lub siostry narasta w nim złość i swoje negatywne emocje odreagowuje walcząc z tym, kogo obwinia o zabieranie rodziców. Robi wszystko, aby pokazać, że wcale ona nie jest on taki fajny.
- Ustalaj sprawiedliwe zasady. Jeśli np. młodsze dziecko nie może czegoś robić wobec starszego barta, starszego brata powinna obejmować taka sama zasada wobec młodszego. Gdy tak nie będzie, jedno z rodzeństwa poczuje się pokrzywdzone. Warto też wpajać dzieciom szacunek do siebie i własności. Nie toleruj wydzierania sobie rzeczy czy walki. Ucz dzieci, aby prosiły o podzielenie się czymś.
- Uważnie wysłuchaj dziecka zamiast krzyczeć. Spokojnie dowiedz się o co poszło. Wysłuchaj i spróbuj znaleźć sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu. Zastanów się wspólnie z dziećmi, dlaczego do niego doszło i jak można w przyszłości go unikać.
- Nie toleruj przemocy. Powinnaś wytłumaczyć dzieciom, że bijąc robią rodzeństwu krzywdę. Braciszka lub siostrzyczkę to boli i nie wolno tego robić.
- Opracuj razem z dziećmi regulamin rodziny. Ustalcie razem zasady wzajemnego traktowanie się i korzystania ze swoich rzeczy. Podzielcie też obowiązki domowe.
- Przygotuj raz w tygodniu spotkanie rodzinne. Niech to będzie okazja do rozmowy i minionych konfliktach. Wróć do tych zdarzeń i omów opracowane porozumienia.
- Ucz dzieci od małego pracy zespołowej. Pokaż dzieciom, że współdziałanie przynosi lepsze efekty niż robienie sobie na złość. Organizuj np. wspólne gotowanie, podczas którego każdy będzie miał wyznaczoną ważną rolę i bez współpracy nie będzie pysznego deseru. Spędzajcie czas na rodzinnych wycieczkach rowerowych, pod namiotem, w górach. Niech dzieci odczują, że są w jednej drużynie.
- Ogranicz dzieciom dostęp do brutalnych programów telewizyjnych, filmów i gier komputerowych. Oglądanie aktów przemocy sprawia, że dzieci bywają bardziej skłonne do agresji fizycznej i słownej.
- Pokazuj, jak rozwiązywać konflikty unikając kłótni i bójek. Wyjaśnij dzieciom, jak należy rozmawiać, szukać kompromisu i przepraszać, gdy zrobiło się coś źle. Ucz, co to znaczy brać i dawać. Pomóż dzieciom wyrażać uczucia. Niech postarają się nazwać te, które pojawiły się przed kłótnią i w jej trakcie. Do dziecięcych konfliktów dochodzi często, bo dzieci nie potrafią negocjować. Pokazuj to im na przykładach. Gdy jedno chce bawić się lalkami, a drugie iść do zoo, zaproponuj najpierw jedna zabawę, a po obiedzie wyjście do zoo.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora